Mühendisler: Çocukların Robotlarla Birlikte Yaşamalarını Öğreten Bir Robot Geliştirdiler

Usutuk

İnsansı Robot Etkileşimi (HRI) konulu yıllık ACM / IEEE Uluslararası Konferansında, Güney Kore’den bir ekip, çocukların empatisini öğreten bir robot olan Shelly’yi ortaya çıkardı.

Robotla ilgili tartışmalar nedeniyle: toplumla bütünleşmelerinin istenmeyen bir etkisi, robotların saldırıya uğraması veya ağır hasar görmesi gibi olayların artmasıydı . Ancak, bu on yılda dünyaya gelen ve büyüyen çocuklar, robot teknolojisiyle çok daha farklı bir şekilde karşılaşacak ve ilgileneceklerdir. Bu nedenle, Güney Kore merkezli bir araştırmacı ekibi, çocukları robotları kötüye kullanmamalarını öğreten kaplumbağa benzeri bir robot yapmak için çalışma yaptı.

Ekip, bu yılın başlarında Chicago’da düzenlenen ACM / IEEE Uluslararası İnsansı Robot Etkileşimi Konferansı’nda (HRI) çalışmalarını sundular . Naver Labs, KAIST ve Seul Ulusal Üniversitesi’nden Güney Kore merkezli araştırmacılar grubu Shelly, Çocuklarla Birebir Etkileşim için Kaplumbağa görünümlü , Tasarım Yapanbilen ve Çocuk Robotu Kötüye Kullanımını engelleme amaçlı sunuldu.

Kablumbağa Kabuku, çocuklara dokunmak için LED’ler ile donatıldı (renkler de Shelly’nin ruh hallerine göre değişiyor) ve dokunuşlarına tepki veren hassas titreşim sensörleriyle kaplumbağa tasarımı, dahice bir şekilde düşünerek; Çocuklarınız, Shelly’ye zarar verirse veya kötüye kullanırlarsa, kabuğunun içine saklanan Shelly çevreningüvenli olduğuna karar verene kadar orada 14 saniye kalıyor.

Bir cevap yazın

BENZER YAZILAR

REKLAM ALANI

HTML de dahil olmak üzere herhangi bir çok satırlı dize girişi biçimini kabul eder.