EO Smart Connecting Car 2

Usutuk

EO Smart Connecting Car 2, Alman DFKI tarafından geliştirilmiş akıllı araba modelleridir.

Özellikle şehir içi kullanımda araçların çok büyük olmaması; park alanlarına rahatça sığabilmesi ve ekstra manevra imkanı veriyor. EO Smart Connecting Car 2’nin tekerleklerinin olağan üstü esnekliği sayesinde park etmek ve kaldırıma çıkmak çok kolay olacak. Aracın özelliklerine baktığımda teknolojinin kara ulaşımında hala üstesinden gelemediği birşey olduğunu görüyorum: O da bir aracın hareket kabiliyeti ne kadar artarsa hızının o ölçüde düştüğü. Anladığım kadarıyla dizayndaki eklemler ve çıkıntılar motor hacmini düşürüyor ve hava sürtünmesini arttırıyor

EO Smart Connecting Car 2’nin boyutları lastik seçimine göre değişiyor. İç hacmi bana biraz küçükmüş gibi geldi. Araç 2 kişilik. İç panel çok rahat gözükmüyor. Sadece şehir içi kullanımı için uygun gibi. Aynı tipten araçlar birbirine monte edilebiliyor.

Bremenli elektrikli otomobil EO Smartın adeta alışveriş arabaları gibi birbirlerini iterek konvoy halinde yol alması tam anlamıyla bir delilik gibi gözüküyor. Böylece bir tanesi aracı kullanırken diğerleri gazetelerini okuyabilir. Porya motoruyla birlikte döndürülebilen tekerlekler sayesinde bu küçük otomobil yan yan park edebilir ve bir daire etrafında dönebilir. Bremenli mühendisler bu aracı geleceğin şehir arabası olarak niteliyorlar.

2,5 m uzunluğunda olan ve bakıldığında Smart’ı anımsatan bu araç için görenlerin aklına gelen ilk soru otomobil tasarımcılarının şimdiye kadar neden bu fikir üzerine yoğunlaşmamaları olabilir. Çünkü bu iki kişilik EO Smart Connecting Car 2 elektrikli otomobil, gerçekten alışılagelmedik şekilde kullanışlıdır ve pratiktir. Hatta aracı iteleyerek uzunluğunu 1,5 metreye kadar düşürmek bile mümkündür.

Yapay Zeka için alman araştırma merkezi (DFKI) mühendisleri bu araç üzerine Bremen şehrinde 3 yıl boyunca çalıştılar ve aracın önceki modelini geliştirdiler.

EO akıllı bağlantı aracı 2, EO akıllı bağlantı aracı konseptinin sonuç ve devam eden araştırma, geliştirme ve optimizasyonunun sonucudur. Onun muazzam esnekliği, normal ve diyagonal, spot açmak ve yanlara doğru sürülebilir kılıyor. Arabayı neredeyse bir metre uzunluğunda küçültmek ve şarj istasyonlarında otonom olarak yerleştirmek de mümkündür. Karmaşık otonom fonksiyonların geliştirilmesi için bir test platformu olarak oluşturuldu. Buna ek olarak, modüler tasarımı, kamu ve özel taşımacılık, lojistik ve daha fazlası gibi çeşitli alanlarda birçok farklı uygulama sunmakyor.

Elektrikli taşıtların sorunlu bir yönü şarj kablosu. Bu sorunla yüzleşmek için, aracın gövdesine uyan çok yönlü, katlanabilir bir kenetleme arayüzü oluşturuldu ve aynı zamanda menzil genişleticiler, yolcu modülleri veya kargo modülleri gibi uzatma modüllerinin bağlanmasına izin verildi.

Boyut: 2.58 mx 1.57 mx 1.6 m; Ya da 1.81 mx 1.57 mx 2,25 m (Aracın uzunluğunun göstergesi, lastik / lastik bölümünün tipine bağlıdır. Değerler, 200/60 R 16 79V tipi lastiklerle kaydedilmiştir.)
Ağırlık: 750 kg
Güç kaynağı: 54V – LiFePo4 batarya
hız: 65 km / s (40 mil / sa.)
Harekete Geçme / Motor: 4 x 4kW wheelhub motorları; 5000N 1 x Katlanır Servo ile 10 x longstroke-Lineardrive
Sensörler: Açı ve uzunluk ölçümü için Hall-effect yanı sıra string potansiyometre sensörleri Stereo-Kameras ön ve arkada Ortamın 3D taramaları için 32-Line Lidar Yakın alan genel bakış için 6 ToF 3D kamera
İletişim: CAN-Bus RS232 RS485 LAN

 

Bir cevap yazın

BENZER YAZILAR

REKLAM ALANI

HTML de dahil olmak üzere herhangi bir çok satırlı dize girişi biçimini kabul eder.